Sports

Falešné lístky a nepokoje. Francouzi viní fanoušky Liverpoolu, co UEFA?


Podle francouzské ministryně sportu Amélie Oudéaové-Castéraové způsobili nepokoje před sobotním finále fotbalové Ligy mistrů v Saint-Denis fanoušci Liverpoolu. Problémy poté ještě znásobila místní mládež, která se pokusila dostat na stadion bez lístků. Evropská fotbalová unie UEFA oznámila, že se okolnostmi provázejícími vrchol pohárové sezony bude zabývat nezávislá vyšetřovací komise.

Utkání, které nakonec vyhrál 1:0 Real Madrid, začalo kvůli chaosu před stadionem se zhruba půlhodinovým zpožděním. Zasáhnout museli policejní těžkooděnci a použili i slzný plyn. Zadrženo bylo 105 lidí a 238 fanoušků utrpělo lehká zranění.

„V první řadě si musíme uvědomit, že se před stadionem shromáždilo velké množství fanoušků Liverpoolu bez lístků nebo s falešnými vstupenkami,“ řekla Oudéaová-Castéraová rozhlasové stanici RTL.

„A při takovém množství je jasné, že se někteří lidé pokusí dostat se na stadion. Do toho se navíc přimíchala místní mládež, která se také pokusila proniknout na Stade de France,“ přidala. Příznivci Realu podle ní žádné problémy nezpůsobili, protože je měl španělský klub pod kontrolou.

Proti fanouškům policie používala i pepřový sprej


Proti fanouškům policie používala i pepřový sprej

Podle francouzského ministra vnitra Gérarda Darmanina byla policie na hostující příznivce připravena, zaskočili ji ale místní výtržníci. Pozastavil se také nad velkým počtem falešných lístků.

Francouzská vláda kvůli incidentu na dnešek také svolala mimořádné zasedání. Země má totiž příští rok hostit mistrovství světa v ragby a v roce 2024 se v Paříži uskuteční letní olympijské hry.

„Co se stalo, je politováníhodné a hlavně znepokojující, protože se jasně ukázalo, že nejsme připravení na akce, jako je třeba olympiáda,“ prohlásil krajně levicový politik Jean-Luc Mélenchon. „Musíme udělat všechno pro to, aby se to už neopakovalo,“ řekla Oudéaová-Castéraová.

Pohoršení nad postupem policie vyjádřil náměstek britské ministryně kultury a sportu pro technologii Chris Philp i premiér Boris Johnson. „Vyzvali jsme UEFA, aby celou věc prošetřila a výsledky zveřejnila,“ uvedl Johnsonův mluvčí.

„Záběry ze Stade de France byly ošklivé a hluboce znepokojivé. Víme, že spousta fanoušků Liverpoolu vyrazila na zápas s dostatečným předstihem, a jsme velmi zklamáni, jak s nimi bylo zacházeno,“ dodal mluvčí.

„Byl jsem v šoku, když jsem viděl policii, jak použila pepřový sprej na fanoušky, mezi kterými byli děti nebo postižení. Ze záběrů, které jsem viděl, šlo o zcela přehnaný zákrok,“ uvedl Philp.

Policii zkritizoval také výkonný ředitel liverpoolského klubu Billy Hogan. Zacházení s fanoušky anglického celku podle něj bylo nepřijatelné. Vyzval evropskou fotbalovou unii UEFA, aby případ vyšetřila.

UEFA dnes uvedla, že incidenty bude vyšetřovat nezávislá komise, v jejímž čele bude portugalský politik Tiago Brandao. Časový rámec vyšetřování neoznámila.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.